Centos Web Panel Kurulumu

Centos Web Panel Kurulumu
CWP Centos Web Panel ; CentOS 7.x üzerinde çalışabilen açık kaynak (open source) ve ücretsiz olarak kullanılabilen en popüler hosting kontrol panel uygulamalarından biridir. Sistem Gereksinimleri Yükleme işlemine başlamadan önce aşağıdaki işlemleri kontrol edin. Hostname Tanımlama Bu ana makine adı, sunucunuzdaki herhangi bir alan adıyla aynı olmamalı. Aşağıdaki komutları ana makine adı ayarı için kullanabilirsiniz. srv.siteadi.com
1
hostnamectl set-hostname srv.siteadi.com
Yazılım Gereksinimleri
1
2
3
4
5
Centos üzerindeki paketleri güncelleme
yum update -y
Wget aracını indirme
yum -y install wget
Donanım Gereksinimleri – 32 bit işletim sistemleri minimum 512 MB RAM gerektirir. – 64 bit işletim sistemleri minimum 1024 MB RAM (önerilir) gerektirir – Önerilen Sistem: 4 GB + RAM, böylece e-postaların Anti-virüs taraması gibi tüm işlevselliğe sahip olursunuz. CentOS Web Panel Kurulumu Sunucunuza SSH erişimi sağlayarak aşağıdaki komutları sırasıyla çalıştırınız. Bu işlem ortalama 5-15 dakika kadar sürebilir. Kurulum sonuna kadar herhangi bir hata almadığınızdan emin olun.
1
2
3
cd /usr/local/src
wget http://centos-webpanel.com/cwp-el7-latest
sh cwp-el7-latest
Kurulum bittiğinde CWP erişim adresi bilgilerinizi ve MySQL Server parolasını mutlaka not alın. Kurulum tamamlandığında enter’a basarak sunucuyu yeniden başlatabilirsiniz.
 
 
Kurulum sonunda sunucunuza belirtilen IP adresi ve Port’tan mevcut SSH bilgilerinizle oturum açabilirsiniz. Eğer 2030 portuna erişemiyorsanız aşağıdaki komutları yürüterek iptables üzerinden port açmanız gerekecektir :
1
2
3
4
iptables -I INPUT -p tcp --dport 2030 -j ACCEPT
iptables -I INPUT -p tcp --sport 2030 -j ACCEPT
service iptables save
service iptables restart
Önemli Bilgi : İleride mysql root şifrenizi değiştirirseniz centos web panel hata verecektir. Aşağıdaki komut ile db bağlantı dosyasını açarak yeni root şifrenizi $db_pass = ”; kısmında belirtmelisiniz.
1
nano /usr/local/cwpsrv/htdocs/resources/admin/include/db_conn.php
Related Posts