WhatsApp’a Parmak İziyle Giriş Özelliği Geliyor


WhatsApp yetkilileri, yeni bir güvenlik özelliğini Android sürümün beta kullanıcıları için hizmete sundu. Bu özellik, kullanıcıların parmak izlerini okutarak uygulamaya giriş yapabilmelerini sağlıyor.

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a yeni bir özellik geliyor. Android kullanıcılarını yakından ilgilendiren bu özellik, WhatsApp uygulamasına kolaylıkla giriş yapılabilmesini zorlaştırıyor.

Son dönemlerde neredeyse tüm akıllı telefonlarda bulunan parmak izi okuyucu sensörü, kullanıcıların güvenliğini artırıyor. Bu özellik ayrıca, eskiden akıllı telefonlarda bulunan şifrelemelerle ilgili işlemleri de kolaylaştırıyor ve bu sayede kullanıcılar, parmak izlerini kullanarak ekran kilidini açıyorlar. Bu özellik şimdi, WhatsApp’a da geliyor.

whatsapp

WhatsApp’ın Android beta 2.19.221 sürümüyle birlikte kullanıcıların hizmetine sunulan bu özellik, beta sürece dahil olan kullanıcıların gerekli şartları sağlamaları halinde kullanılabiliyor. Eğer sizler de Android 6 Marshmallow işletim sistemi veya üzerinde bir sürüme ait olan bir Android akıllı telefon sahibiyseniz ve telefonunuzun parmak izi okuma özelliği varsa bu özelliği deneyimleyebilirsiniz.

  • Not: Eğer hali hazırda WhatsApp beta kullanıcıysanız WhatsApp’ın yeni sürümü otomatik olarak güncellenmiş olabilir. Ancak bu özelliği göremiyorsanız uygulamayı yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Buna rağmen uygulamanın yeni özelliğini kullanamazsanız bir sonraki güncellemeyi beklemek durumunda kalabilirsiniz.

WhatsApp’ın bu yeni özelliğini kullanabilmek içinse uygulamanın ayarlar bölümüne giderek burada bulunanGizlilik Ayarlarımenüsüne erişim sağlamanız gerekiyor. Zaten gizlilik ayarları bölümüne girdiğiniz takdirde WhatsApp’ın parmak izi okuyucu ayarını karşınızda göreceksiniz.

Özelliği aktif ettikten sonra WhatsApp sizden parmak izinizi doğrulamanızı isteyecektir. Bu doğrulama işleminden sonraysa WhatsApp’ın parmak iziyle giriş özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz.

  • Not: Bu özelliğin aktif edilmesi sadece uygulamaya giriş yapılmasını etkilemektedir. Ancak gelen bildirimler üzerinden mesaj yanıtlama veya aramaları cevaplamak için bu özellik kullanılamamaktadır fakat bu özelliğin aktif edilmesi halinde bildirim bildirimleriniz özelleştirebiliyorsunuz.

WhatsApp’ın bu hizmetinin etkili yanlarından bir tanesi de özelliğin kullanım zamanlamasının kullanıcı tarafından özelleştirilebilmesi. Bu özellikle birlikte kullanıcılar parmak izini bir kez okuttuktan sonra belirli bir süre boyunca bu parmak izi kilidini etkisiz hale getirebiliyorlar.

whatsapp güvenlik

WhatsApp, bu yeni özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağını kesin olarak açıklamadı ancak şirket, özellikle ilgili gerekli çalışmaları yürütmeye devam ediyor. Kısa bir süre sonra bu özellik, tüm kullanıcıların hizmetine sunulabilir.

Source : https://wabetainfo.com/whatsapp-is-rolling-out-the-fingerprint-lock-feature-for-android-beta-users-today/

Source