Sistem 1999! 2019 İçin Nostalji Sistem Toplama Rehberi


90’lardan 2000’lere uzanan tozlu parçaları toplayıp “Sistem 1999″u bir araya getirdik. Nostalji Sistem Toplama Rehberi’nde 20 küsür yaşında parçalar bakalım çalışacak mı?

Depodan çıktıkları gibi tozlu tozlu monte ediyoruz bu bileşenleri. Peki neler var? Tam 64 MB RAM, 40 GB IDE sabit disk, Pentium III – 500 MHz işlemci, S3 Virge ekran kartı ve Sound Blaster ses kartı ve 440BX yonga setine sahip ASUS P2B anakart. Elbette bu bileşenler farklı tarihlere aitler, bu yüzden Sistem 1999 biraz esprisine bir isim oldu. Ancak zaten izleyen eski bilgisayar tutkunlarının anlayacağı üzere parçaların tozundan anlatımımıza kadar her şey eğlence amaçlı oldu.

Kişisel bilgisayarlarımızdan çıkartıp bir gün bir şeyler yaparız yahu diyerek Technopat ofisinde depoya kaldırdığımız bu nadide eserlerden çalışan bir bilgisayar çıkartmak üzere seçtiğimiz parçaları monte ediyor, 2019 yılında 1999 model bir sistem topluyoruz. Üzerine vakit buldukça daha çok muhabbet edeceğiz. İyi seyirler dileriz…

Editör’ün Notu: 1999 Şahsen benim için ayrı bir öneme sahip. Ulusal bir yayında, Türkiye çapında ilk kez bir dergide yazar olarak yazımın yayınlandığı, adımın geçtiği ve ilk telifimi kazandığım yıl. Birbirinden harika oyunlar oynadığım ve güzel andığım zamanlar.

Disclaimer: 2019 yılında döviz kuruna inat bit pazarından toplayıp DOS kurabileceğiniz bu sisteme 1 dolardan fazlasını verip vermeme konusunda sorumluluğun tamamen size ait olduğunu hatırlatırız. Ayrıca kasa gibi şart olmayan parçaları da işin içerisinden çıkartarak “Bare-Bone System” tabirinin ucuna ulaştığımızı düşünüyoruz. Bu video Kafa Ayarı’nın Almanya’dan gelen akrabası olup çay ya da kahve eşliğinde tüketilmelidir.Kaynak