Tedavide yeni kapı araladı! | GAZETE VATAN


Tokyo Üniversitesinde konuk olarak ders veren ve geliştirdiği meme  küçültme operasyonu ile tıp literatürüne geçen Prof. Dr. Eray Copcu, son 3 yıldır  Koreli teknoloji araştırma geliştirme şirketi ile üzerinde çalıştığı “Adinizer”  kök hücre tedavisi yöntemi ve cihazı için uluslararası patent aldı.

 

 

Fransa’nın başkenti Paris’teki bir kök hücre değerlendirme  laboratuvarı ile İstanbul Bilim Üniversitesi tarafından ayrı ayrı araştırmalarda  da “Adinizer” adıyla patent alan çalışmada canlı kök hücre elde etme oranının  yüzde 96 olduğu bilimsel olarak tespit edildi.

 

Copcu’nun geliştirdiği ve enzim kullanmadan insan vücudundaki  yağlardan kök hücre elde edilmesini sağlayan 100 mikronluk 450 bıçağın bulunduğu  küçük cihazın yer aldığı kit, dünyada yaklaşık 200 dolara satışa sunuldu.

 

Prof. Dr. Copcu, hastanın kendi hücreleriyle iyileşmesi ve gençleşmesi  için hazırlanan yöntem ve cihazı, aralarında Bangkok ve Los Angeles’in olduğu 8  metropolde dünyanın önde gelen doktorlarına anlattı.

 

 

Eray Copcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nobel ödüllerini  toplayan kök hücre tedavisinin son yıllarda popüler hale geldiğini belirtti.

 

Vücudun mükemmel bir organizma olduğunu dile getiren Copcu, “Kendini  tamir etme yeteneğine sahip olan bu hücrelere kök hücre diyoruz ve yapılan  çalışmalar gösterdi ki asıl kök hücre yağ dokularının içinde. Yağ dokularının  içindeki kök hücre hem daha fazla hem daha kaliteli. Bu hücreler elde  edildiklerinde vücutta tamir ve gençleştirme sağlıyor. Herhangi bir hastalığın  tamirinde ya da vücuttaki yıpranmışlığı ortadan kaldırmada kullanılabiliyor.”  dedi.

 

Copcu, birçok hastalığın tedavisinde kök hücreden yararlanıldığına  işaret ederek, çalışmasına ilişkin şu bilgileri verdi:

 

 “Kök hücre elde etmek için daha önce enzim dediğimiz yabancı bir madde  kullanılıyordu. Enzim ile yağ hücrelerinin ayrılarak vücuda uygulanması  sağlanıyordu. Ancak bu yabancı maddenin kullanımı dünyada yasaklandı. Biz şunu  yaptık, özel bir bıçak sayesinde enzimsiz çok yüksek oranda ve canlı kök hücre  elde ettik. Bu kök hücreleri de yabancı bir madde kullanmadan istediğimiz yere  uygulayabildik.”

 

“Adinizer” ile kullanılacak yağ dokusu boyutunun da belirlenebildiğine  işaret eden Copcu, bu sayede birçok komplikasyon ve kötü görüntünün de önüne  geçebildiklerini aktardı.

 

Copcu, geliştirdikleri yöntem ile radyoterapi yanığı, iktidarsızlık,  diz ve eklem hastalıklarında başarılı sonuçlar elde ettiklerini ifade etti.

 

Maliyet 5-6 bin dolardan 200 dolara düştü

 

 Kullandıkları malzemelerin eski enzim malzemelerine göre çok daha ucuz  olduğuna dikkati çeken Copcu, “Doktorlar bu kiti 180-200 dolar gibi bir rakama  temin edebiliyorlar. Enzim kullanıldığında bu işlemler 5-6 bin dolara mal  oluyordu.” dedi.

 

Eray Copcu, yabancı bir madde olmadığı ve kişinin kendi hücresiyle  iyileşme sağladığı için uygulamanın herhangi bir yan etkisiyle  karşılaşmadıklarını, kısa sürede günlük yaşama dönme ve uygun fiyat gibi  avantajlar sayesinde botoks ve yüz gerdirmeye iyi bir alternatif bulduklarını  aktardı.

 

Copcu, vücuttan yağ alma işleminin bir plastik cerrah tarafından  yapılabileceğini, uygulamanın da hastalık veya amaca göre ilgili branşın doktoru  tarafından gerçekleştirilebileceğini bildirerek, “Bangkok ve Los Angeles’te tıp  dünyasına çalışmamızla ilgili sunumlar yaptık, yeni bir algı yarattık. İnanılmaz  talep var, en çok da ABD’deki doktorlar ilgi gösterdi.” dedi.